7 دلیل خرابی کاندوم

چگونه از خرابی و پارگی کاندوم جلوگیری کنیم؟

کاندوم وسیله­ ای بسیار مؤثر جهت جلوگیری از بارداری ­های ناخواسته و بیماری­ های مقاربتی است اما به شرطی که به ­صورت همیشگی و صحیح استفاده شود.

در بعضی موارد حتی اگر از کاندوم به درستی استفاده شود، ممکن است درحین سکس کاندوم خارج شود و یا دچار پارگی شود. این ناکارآمدی می ­تواند براثر دلایل زیر باشد:

  • کاندوم به درستی تولید نشده باشد
  • کاندوم در دمای مناسب نگه­داری نشده ­است
  • تاریخ کاندوم گذشته باشد
  • کاندوم هنگام خارج کردن آن از بسته بندی آسیب دیده باشد
  • سایز انتخابی کاندوم مناسب نباشد
  • از روان­ کننده غیرمناسب استفاده شود
  • عدم اطلاعات درست در مورد نحوه استفاده از کاندوم

استفاده درست از کاندوم

استفاده صحیح از کاندوم تنها به زمان برقراری رابطه جنسی محدود نمی­ شود. روش صحیح از هنگام خرید کاندوم آغاز و تا هنگامی که می­ خواهیم آن را دور بیندازیم ادامه می­ یابد. برای جلوگیری از خرابی کاندوم 10 نکته را باید رعایت نمود:

1- سایز درست کاندوم را انتخاب نمایید.

برای بدست آوردن سایز درست آلت تناسلی طول، عرض، و محیط آن را به هنگام نعوظ کامل اندازه گیری کنید(تقریبا اکثر کاندوم ­های موجود در ایران سایز استاندارد دارند).

2- روان­ کننده مناسب را انتخاب نمایید.

همیشه از روان­ کننده های برپایه آب یا سیلیکون به ­همراه کاندوم­ های لاتکس استفاده کنید. هرگز از روان­ کننده­ های پایه روغنی شامل روغن بچه و یا روغن نارگیل استفاده نشود زیرا این مواد به ساختار لاتکس آسیب زده و احتمال پارگی کاندوم را افزایش می ­دهد.

3- کاندوم را در دمای مناسب نگهداری کنید.

کاندوم باید بین دمای حداکثر 37 درجه سانتی­گراد و حداقل 0 درجه سانتی­گراد نگهداری شودو همچنین از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

4- تاریخ مصرف کاندوم را بررسی کنید.

هرگز از کاندوم­ های تاریخ گذشته استفاده نکنید.

5- کاندوم را با دقت از بسته ­بندی خارج کنید.

از باز کردن بسته ­بندی کاندوم با عجله و با استفاده از اشیائی مانند دندان خودداری کنید. برای این­ کار می ­توانید از قیچی ابرو استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از عجله درباز کردن کاندوم پیش از شروع رابطه بسته­ بندی آن را باز نموده و در کنار خود قرار دهید.

6- نحوه­ استفاده و اعمال درست از کاندوم را یاد بگیرید.

استفاده و اعمال کاندوم روی آلت تناسلی را چند باری تمرین کنید و آن را به دقایق آخر موکول نکنید.

7- از مقدار زیادی روان ­کننده استفاده کنید.

پارگی کاندوم در اثر اصطکاک بسیار زیاد نیز اتفاق می­افتد. برای جلوگیری از این اتفاق از مقدار زیادی روان­کننده استفاده کنید و در حین رابطه جنسی نیز مجددا روان ­کننده اعمال کنید.

8- پس انزال کاندوم را هرچه سریعتر خارج کرده و دور بیندازید.

بعد از انزال آلت تناسلی از حالت نعوظ خارج می ­شود و در این حالت اگر کاندوم هنوز روی آلت تناسلی باشد ممکن است اسپرم از آن خارج شود. در نتیجه بلافاصله پس از انزال کاندوم را خارج کرده انتهای آن را گره بزنید و دور بیندازید.

9- تنها یک بار از یک کاندوم استفاده کنید.

استفاده دوباره از یک کاندوم اشتباه و غیر اصولی است. اگر تمایل دارید با یک شریک جنسی دوباره نزدیکی کنید با وسوسه استفاده مجدد از یک کاندوم جداً مقابل کنید.

10- بطور دائمی از کاندوم استفاده کنید.

بیماری ­های مقاربتی و عفونی از روی چهره قابل تشخیص نیستند. پس اجازه ندهید هیچ­کس شما را به عدم استفاده از کاندوم ترغیب کند و اگر تحت شرایط عدم دسترسی به کاندوم قرار گرفتید حتما ار روش­ های امن رابطه جنسی بدون دخول استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *