کاندوم چیست؟

کاندوم وسیله ­ای است که به ­صورت فیزیکی با بستن مسیر حرکت اسپرم باعث جلوگیری از رسیدن آن به تخمک و در نتیجه جلوگیری از بارداری می­‌شود و در واقع روشی برای کنترل جمعیت است. کاربرد دیگر و تا حدی مهم تر این وسیله، جلوگیری از بیماری‌­های مقاربتی(عفونت­ های جنسی) است.

استفاده از کاندوم به­ طور چشمگیری خطر ابتلا به بیماری‌­هایی هم­چون سوزاک(gonorrhea)، ایدز(Hiv/Aids)، کلامیدیا(Chlamydia)، سیفلیس(Syphilis) و بسیاری دیگر را کاهش می‌­دهد. کاندوم از جنس لاتکس نازک(latex rubber)، پلی یورتن(Prophylactic) و… هستند که انواع مردانه آن رایج تر و پر­استفاده ترند. معمولا کاندوم­‌ها دارای روان کننده و ماده اسپرم کش هستند که باعث از بین رفتن یا آسیب به اسپرم می‌­شوند. با استفاده از صحیح از این وسیله، به طور مؤثری تا 98% از بروز بارداری جلوگیری خواهد شد اما درعمل عدم استفاده درست ازین وسیله درصد جلوگیری از بارداری را تا حدود 82% پایین خواهد آورد. به همین دلیل درکنار کاندوم روش­های دیگر جلوگیری از بارداری نیز توصیه می‌­شود. برای عملکرد بهتر کاندوم نباید بعد از شروع رابطه جنسی از آن استفاده کرد و حتما پیش از شروع رابطه باید از کاندوم استفاده کرد و پس از پایان رابطه نیز باید به طور صحیحی خارج شود.

توصیه می‌­شود که برای جلوگیری از گسترش بیماری­‌ها و عفونت­‌های مقاربتی، از کاندوم در همه انواع سکس(واژینال، دهانی و مقعدی) استفاده شود.

مزیت‌­های کاندوم مردانه

  • مؤثر و قابل اعتماد در جلوگیری از بارداری در صورت استفاده صحیح
  • کاهش چشمگیر خطر انتقال بیماری­های مقاربتی
  • تهیه بسیار آسان
  • مناسب برای رابطه جنسی غیر منتظره(عدم نیاز به آماده سازی وقت­گیر)
  • موجود در اندازه­های مختلف

این کاندوم‌­ها هیچگونه عوارض جانبی به همراه ندارند مگر در حالاتی که فرد به جنس کاندوم (لاتکس، مواد اسپرم­کش، پلاستیک، روان­کننده و…) آلرژی داشته باشد که در این ­صورت باید از کاندوم­‌هایی که از مواد غیر قابل حساسیت زا مانند پوست بره(Lambskin) ساخته شده­‌اند استفاده کنند.

هشدارها

استفاده از کاندوم در برابر استفاده از سایر روش­‌های پیشگیری معایب نیز دارد به خصوص در صورتی که استفاده صحیح از این وسیله انجام نشود. بنابراین:

  • از سایز مناسب کاندوم استفاده کنید.
  • در هنگام باز کردن بسته بندی کاندوم، قراردادن آن یا حین استفاده از آسیب زدن به کاندوم خودداری کنید.
  • از روان کننده مناسب استفاده کنید.

روان کننده‌­های روغنی، روغن­های کودک، کرم­ها و بعضی از سایر روان کننده ها باعث خرابی کاندوم و در نتیجه عدم عملکرد صحیح کاندوم خواهند شد و تنها از کاندوم های پایه آب(water-base) استفاده کنید.

  • از قرار دادن کاندوم در معرض نور مستقیم آفتاب یا حرارت خودداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *