16 روش موثر پیشگیری از بارداری

اسپرم­ کش

یک ماده شیمیایی در قالب ژل، فوم، کرم و یا یک لایه نازک می ­باشد که پیش از رابطه جنسی درون واژن قرار داده می­ شود. ترکیب این ماده به­ گونه ­ای ست که باعث از بین بردن اسپرم می شود. انواعی از اسپرم­ کش­ ها وجود دارند که 30 دقیقه پیش از رابطه جنسی باید استفاده شوند. اگر این ماده اغلب اوقات مورد استفاده قرار گیرد می ­تواند باعث ایجاد حساسیت، افزایش خطر ابتلا به بیماری­ های مقاربتی و عفونی خواهد شد. این روش جلوگیری از بارداری به خاطر ریسک بالا به همراه روش­­ های دیگر استفاده می­ شود.

مزایا: استفاده راحت، ارزان

معایب: افزایش خطر ابتلا به بیماری­ های عفونتی و مقاربتی، 29% از زنان در سال اول استفاده از این روش باردار می­ شوند.

کاندوم مردانه

کاندوم ­ها از ورود اسپرم به واژن زن جلوگیری می ­کنند و همین شیوه افراد را از بارداری و بیماری­ های مقاربتی محافظت می­ کند. 15% بانوانی که تنها به این روش اکتفا می­ کنند در سال اول استفاده از این روش باردار می­شوند.

مزایا: تهیه آسان، ارزان، جلوگیری از بیماری­ های مقاربتی

معایب: مطمئن در صورت استفاده کاملا صحیح، یک کاندوم دوبار قابل استفاده نیست

کاندوم زنانه

این کاندوم­ ها پلاستیک­ های نازک کیسه مانند هستند که درون واژن قرار می­ گیرند. بانو می­تواند تا 8 ساعت پیش از رابطه جنسی کاندوم زنانه را درون واژن قرار دهد. برای قراردادن این وسیله، فرد حلقه ­های پلاستیکی ابتدا و انتهای کاندوم زنانه را در دست گرفته  و وارد موقعیت مورد نظر می­ کند. عملکرد کاندوم­ های زنانه به خوبی کاندوم­ های مردانه نیست.

مزایا: تهیه آسان، تا حدی از بیماری­های مراقبتی جلوگیری می­ کند.

معایب: ممکن است باعث ایجاد سروصدا شود، 21% از استفاده کنندگان باردار می شوند، یک کاندوم قابل استفاده مجدد نیست، همزمان با کاندوم مردانه قابل استفاده نیست و احتمال پارگی افزایش می­ یابد.

دیافراگم

یک وسیله گنبدی شکل لاستیکی است که پیش از رابطه جنسی روی دهانه رحم قرار می­ گیرد و به همراه آن و برای تأثیر بیشتر از اسپرم کش استفاده می­ شود. از هر 100 بانویی که از این وسیله استفاده می ­کنند حدود 16 نفر در سال اول باردار می شوند.

مزایا: ارزان

معایب: بهتر است توسط دکتر جاگذاری شود، در دوران قاعدگی قابل استفاده نیست (افزایش خطر ایجاد سندروم شک سمی)، عدم جلوگیری از بیماری­های عفونی و مقاربتی

کلاهک دهانه رحم

این وسیله شبیه دیافراگم است اما اندازه کوچکتری نسبت به دیافراگم دارد. این وسیله روی قسمت دهانه رحم قرار می­گیرد و به همراه اسپرم­کش استفاده می­شود. خطر بارداری ناخواسته برای زنانی که تا به حال فرزندی نداشته ­اند 15% و برای دیگر زنان 30% است.

مزایا: تا 48 ساعت قابل ماندن در داخل بدن می­ باشد، ارزان

معایب: توسط پزشک باید جاگذاری شود، قابل استفاده در دوران قاعدگی نمی­ باشد، از انتقال بیماری­ های مقاربتی جلوگیری نمی­ کند

اسفنج ضد بارداری

از نوعی اسفنج(فوم) ساخته­ شده­ است و دارای مواد اسپرم­ کش ­می­ باشد. اسفنج باید 24 ساعت پیش از انجام رابطه جنسی مقابل دهانه رحم قرار گیرد. تأثیر و خطر بارداری ناخواسته در این وسیله تقریبا به اندازه کلاهک دهانه رحم می ­باشد با این تفاوت که نیازی نیست برای قرار دادن اسفنج به پزشک مراجعه کرد.

مزایا: نیازی به جاگذاری توسط پزشک نیست، تأثیرگذاری سریع

معایب: سختی در جاگذاری، از بیماری­ های عفونی و مراقبتی جلوگیری نمی­ کند، در دوران پریودی قابل استفاده نیست

قرص­های ضدبارداری

در رایج ­ترین انواع این قرص­ها از هورمون­ های استروژن و پروژسترون برای برای جلوگیری از تخمک گذاری استفاده می­ شود. این قرص ­ها در صورت استفاده درست بسیار مؤثر می ­باشند. تقریبا 8% از زنانی که ازین قرص­ها استفاده می ­کنند دچار بارداری ناخواسته می ­شوند. برای استفاده از این محصول به تجویز پزشک نیازمندید.

مزایا: باعث نظم در قاعدگی، درد کمتر در قاعدگی، در بعضی افراد قاعدگی رخ نمی ­دهد

معایب: تحمیل  هزینه، از بیماری ­های مقاربتی جلوگیری نمی­ کند، عوارض جانبی احتمالی چون سفت شدن سینه­ها، لک پوستی، لخته شدن و فشار خون ، برای برخی بانوان استفاده ازین قرص­ ها مضر است.

چسب ضد بارداری

بانوانی که در زمان درست مصرف قرص اشتباه م ی­کنند و یا تاریخ استفاده را فراموش می کنند می­توانند از چسب­های ضدبارداری استفاده کنند. این محصول روی پوست چسبانده می ­شود و به مدت سه هفته هر هفته یک­بار تعویض ­می ­شود و در هفته چهارم استفاده نمی­ شود. این چسب­ ها هورمون­ هایی مشابه قرص­ های ضد بارداری آزاد می­ کنند و به خوبی قرص­ ها عمل می ­کنند.

مزایا: موجب نظم در قاعدگی، درد کمتر در قاعدگی، در بعضی افراد قاعدگی رخ نمی ­دهد

معایب: تحمیل  هزینه، از بیماری­ های مقاربتی جلوگیری نمی­ کند، عوارض جانبی احتمالی چون سفت شدن سینه­ها، لک پوستی، لخته شدن و فشار خون ، برای برخی بانوان استفاده ازین قرص ­ها مضر است، احتمال حساسیت پوستی

حلقه واژینال ضدبارداری

این وسیله یک حلقه پلاستیکی نرم می­ باشد که در درون واژن قرار می­گیرد. این وسیله هورمون­ های مشابه چسب و قرص منتشر می­ کند و تأثیری مشابه آن­ ها دارد. این وسیله برای 3 هفته داخل واژن قرار‌‌ می‌گیرد و بعد برای یک هفته خارج‌‌ می‌شود تا قاعدگی رخ دهد و بنابراین ماهانه باید تعویض شود.

مزایا: باعث نظم در قاعدگی، درد کمتر در قاعدگی، در بعضی افراد قاعدگی رخ نمی ­دهد، کمتر نیاز به تعویض دارد.

معایب: تحمیل  هزینه، از بیماری ­های مقاربتی جلوگیری نمی ­کند، عوارض جانبی احتمالی چون سفت شدن سینه­ ها، لک پوستی، لخته شدن و فشار خون ، برای برخی بانوان استفاده ازین روش مضر است، احتمال حساسیت واژینال

آمپول ضدبارداری

این آمپول که دپوپروورا نامیده می­شود هر سه ماه یک­بار تزریق می ­شود. برای زوج ­های معمولی بهتر از قرص ضدبارداری عمل می ­کند. درصد خطای این روش سالانه 3% است.

مزایا: تنها 4 بار در سال تزریق صورت می­ گیرد، تأثیرگذاری بالا

معایب: تحمیل  هزینه، از بیماری­ های مقاربتی جلوگیری نمی ­کند، عوارض جانبی احتمالی چون سفت شدن سینه­ها، لک پوستی، لخته شدن و فشار خون ، برای برخی بانوان استفاده ازین روش مضر است.

ایمپلنت ضدبارداری

یک وسیله با ابعاد یک چوب کبریت که توسط متخصص در قسمت بالای بازو و زیر پوست قرارداده­می­شود. هورمون­هایی مشابه آمپول ضدبارداری آزاد می­کند. درصد خطای این روش تنها 1% است.

مزایا: برای مدت 3 سال از بارداری جلوگیری می­کند و سپس باید برداشته شود، بسیار تأثیرگذار است

معایب: تحمیل هزینه بالا، احتمال ایجاد عوارضی چون خون­ریزی غیرعادی، عدم جلوگیری از بیماری­ های مقاربتی.

آی یو دی ضدبارداری

این وسیله درون رحم قرار می­گیرد و نوع مسی آن تا 10 سال نیز کارایی خواهد داشت. نوع هورمونی آن بین 3 الی 5 سال باید تعویض شود. هردو نوع این وسیله از لقاح اسپرم و تخمک جلوگیری می ­کند. در بین هر هزار نفر بانویی که ازین وسیله استفاده کنند تنها کمتر از 8 نفر ناخواسته باردار می ­شوند.

مزایا: عمر بالا، درد کمتر دردوران قاعدگی و کوتاه شدن دوره­های قاعدگی

معایب: قاعدگی­ های غیرعادی و سنگین، احتمال دردناک­تر شدن قاعدگی، تحمیل هزینه بالا، احتمال سُرخوردن و جابه­جا شدن و دیگر عوارض جانبی

توبکتومی

اگر مطمئن هستید که در آینده نظر شما در مورد داشتن فرزند تغییر نخواهد کرد، از روش ­های جلوگیری از بارداری نیز می­توانید استفاده کنید. در این روش جراح لوله های فالوپ را می­بندد تا از حرکت تخمک از تخمدان جلوگیری شود.

مزایا: داِئمی، تقریبا 100% مؤثر

معایب: نیاز به جراحی، ممکن است برگشت پذیر نباشد، گران، عدم جلوگیری از بیماری ­های مقاربتی

وازکتومی

علاوه بر کاندوم­ های مردانه، وازکتومی تنها گزینه برای جلوگیری از بارداری توسط مردان است. در این روش لوله­هایی که اسپرم را از بیضه­ها جابه­جا می­کنند توسط جراحی بسته می­ شوند. این روش از خروج اسپرم جلوگیری می­ کند اما فرآیند انزال را دچار مشکل نمی­ کند.

مزایا: داِئمی، ارزانتر از توبکتومی، تقریباً 100% مؤثر

معایب: نیاز به جراحی، عدم تأثیرگذاری فوری، ممکن است برگشت پذیر نباشد، عدم جلوگیری از بیماری­ های مقاربتی

جلوگیری از بارداری اورژانسی

این روش پس از رابطه جنسی و برای جلوگیری از بارداری استفاده می ­شود. اگر رابطه جنسی صورت گرفته است و هیچ روش پیشگیری انجام نشده است یا احتمال خطای روش پیشگیری از بارداری وجود دارد می ­توان از روش اورژانسی استفاده کرد.

روش بیرون کشیدن آلت

در این روش که یک روش بسیار قدیمی برای جلوگیری از بارداری است به این صورت که مرد پیش انزال آلت تناسلی خود را از واژن زن خارج می­ کند. اگر این کار به درستی انجام شود تنها 4% خطا خواهد داشت اما در حالت کلی 18% خطا خواهد داشت.

 مزایا: هزینه ندارد، به هیچ وسیله خارجی یا هورمونی نیاز ندارد.

معایب: انجام دادن آن مشکل است، از بیماری­ های مقاربتی جلوگیری نمی­ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *