زود انزالی چیست؟ علل و عوامل آن چه هستند؟

انزال زودرس یکی از انواع ناکارآمدی جنسی است که قادر است در کیفیت زندگی جنسی شخص تأثیرات منفی عمیقی ایجاد کند.  

این ناکارآیی زمانی رخ می­دهد که انزال یا ارگاسم بسیار سریع­تر از آنچه قابل انتظار است رخ می­دهد و باعث نارضایتی هر دو طرف رابطه می­شود. در سال­های اخیر علم به درک بالایی از ناکارآمدی­های جنسی مردان دست یافته است و در نتیجه دست یافتن به درمان­های مفید برای این ناکارآمدی­ها بسیار آسان­تر شده است.

در این بخش به توضیح پیرامون علل و راه­های درمان زود انزالی خواهیم پرداخت.

چند نکته در مورد زود انزالی

 • زودانزالی می­تواند منجر به پیشآمدهای ثانویه­ای همچون اضطراب، خجالت، خشم و افسردگی شود.
 • روش­های درمانی برای زود­انزالی می­تواند مختلف باشد. بهتر است با مراجعه به متخصص اطمینان حاصل نمود که به مرور زمان و با انجام یک سری تمرین، این ناتوانی قابل حل خواهد بود و در نهایت با روش­های تمرینی به بهبود زود انزالی کمک نمود.

درمان

دربیشتر موارد دلایل روان شناختی برای زودانزالی مطرح است که درک این مطلب می­تواند مفید باشد. اگر این ناتوانی در ابتدای شروع یک رابطه جنسی، که طرفین پیش از آن با هم رابطه جنسی نداشته اند رخ دهد، به احتمال زیاد مشکل با گذر زمان و انجام تمرین حل خواهد شد.  اما اگر با وجود نکات فوق باز هم بهبودی حاصل نشد باید برای درمان به متخصص مراجعه نمود.

متخصصان امور جنسی هیچگاه مجوز تجویز دارو برای مشکل زودانزالی را پیش از شناخت و درک جزئیات سابقه و گذشته جنسی بیمار نخواهند داشت. اغلب داروهای درمانی اثرات و عوارض جانبی خواهند داشت. بنابراین بیمار باید پیش از مصرف هر دارویی با دکتر خود مشورت کند.

درمان موقتی:

برخی داروهای موضعی( مانند لیدوکائین و پریلوکائین) وجود دارند که با قرار دادن آن­ها روی آلت تناسلی مردانه می­توان تا حدی باعث بی­حسی و افزایش زمان نزدیکی شود. باید دانست استفاده بیش از حد از این مواد تاخیری باعث بی­حسی و اختلالات نعوض خواهد شد.

روش­های درمان خانگی:

دو روش مؤثر عبات اند از:

 1. روش شروع و توقف: این روش برای دستیابی کنترل بهتر مرد روی انزال خود می­باشد. دراین روش هر دو شریک جنسی، در نقطه­ای که مرد نزدیک به انزال است دست از نزدیکی می­کشند و پس از فروکش کردن حالت نقطه اوج لذت جنسی یا ارگاسم دوباره اقدام به نزدیکی می­کنند.
 2. روش فشردن: این روش مشابه روش قبلی است با این تفاوت که با رسیدن به نزدیکی نقطه انزال، مرد( یا شریک جنسی او) انتهای آلت تناسلی­اش را به آرامی فشار می­دهد و تا 30 ثانیه نگه می­دارد و پس از آن دوباره به نزدیکی ادامه می­دهند.

تمرین­های فوق تا قبل از انزال باید سه یا چهار مرحله تکرار شوند.

تمرین­ها مهم هستند اما اگر مشکل برطرف نشود باید حتما به پزشک مراجعه نمود.

عوامل روانشناختی:

در بیشتر موارد زودانزالی به یک بیماری خاص مرتبط نخواهد بود بلکه ریشه­های روانشناختی دارد. برای مثال:

 • بی­تجربگی و عدم مهارت در رابطه جنسی
 • تصور نادرست از بدن
 • رابطه تازه
 • برانگیختگی و تحریک بسیار زیاد
 • استرس
 • خشم و اضطراب
 • احساس گناه یا بی­کفایتی
 • افسردگی

تمامی فاکتورهای فوق حتی روی کسانی که درگذشته مشکل زود انزالی نداشته­اند نیز تأثیرگذار خواهد بود. به این حالت که شخصِ با انزالِ نرمال، تحت تأثیر عوامل فوق دچار زود انزالی می­شود، زودانزالی ثانویه گفته ­می­شود.

زودانزالی می­تواند ریشه در یک آسیب روحی هم­چون تربیت جنسی سختگیرانه، تجربه­های نادرست رابطه، شرطی شدن و … در گذشته داشته باشد و گاهی حاصل از یک بیماری باشد. برای مثال بیماری­هایی چون دیابت، ام اس، مشکلات پروستات، مشکلات تیروئید، استعمال دارو بدون تجویز پزشک، استعمال داروهای غیرقانونی، مصرف مشروبات الکلی و… در ایجاد حالت زودانزالی نقش دارند.

در نوشته­ های بعدی در مورد این چالش بیشتر خواهیم نوشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *