درمان های ساده انزال زودرس (قسمت اول)

عمده ترين و شايع ترين نارضايتی و شکايت زوج ها، به­ خصوص زوج ­های جوان، مشکل انزال زودرس است. در انزال زودرس، مرد مکرراً پيش از زمان دلخواه خود و شريک جنسی­ اش(همسر) به ارگاسم رسيده و انزال مي­ کند. به عبارت ديگر انزال زودرس، يعنی رسيدن به اوج لذت جنسي زودتر از زماني که به­ طور معمول برای فعاليت جنسی رضايت بخش زوج ها لازم است.

شکايت معمول مردانی که اين مشکل را دارند، اين است که “بسيار سريع” به اوج لذت جنسي مي­ رسند. اين مشکل به ­راحتي مي­تواند در فعاليت و رابطه جنسي و لذت بردن زوج ها مداخله ­اي مخرب داشته باشد .مثلا انزال هميشگي قبل از دخول يا بلافاصله پس از آن ممکن است به راحتي باعث نارضايتي و سرخوردگي زوجين در فعاليت جنسي­ شان شود.

نکات پايه در درمان انزال زودرس (آموزش رفتاری شيوه های نزديکی جنسی)

در بسياري موارد، اختلالات و مشکلات جنسي و نارضايتي­ هاي پيامد آن، حاصل عدم آگاهي و دانش زوجين نسبت به نحوه يا شيوه­ هاي درست و مطلوب آميزش جنسي است. براي مثال بسياري از زوج­ه ( به ­خصوص در فرهنگ­هاي سنتي ­تر)  آميزش يا رابطه جنسي را تنها معادل « ­نزديکي تناسلی» (وضعيت ادخال) تلقي مي­ کنند.

به­ عبارت ديگر، روابط جنسي در چنين زوج­ هايي تنها به يک جماع تناسلي همراه با دخول خلاصه می ­شود. و همين نيز باعث بسياري از نارضايتي ­هاي جنسي در آن­ها مي ­شود. چرا که اساساً به دليل کارکرد و مکانيسم­­­ هاي طبيعي و نرمال عمل جنسي، پديده ارگاسم يا رسيدن به اوج لذت جنسي (و بالطبع انزال) در مدت زمان کوتاهي ( بين 2 تا 3 دقيقه) اتفاق مي­افتد و اين چيزي بسيار طبيعي است. در اينجا بايد به بررسي­ اي که بر روي حدود 6000  مرد انجام گرفته است اشاره کرد در اين بررسي در حدود  70 درصد مردان بيان کردند که طي 2 دقيقه پس از دخول به اوج لذت جنسي( و انزال )مي ­رسند (کينزي و همکاران، 1948).

در درمان اختلال انزال زودرس روش هاي «توقف-شروع» و «فشردن» از شايع­ترين تکنيک­هاي درمان رفتاري هستند که در این نوشته به روش اول پرداخته می ­شود.

روش تحریک-توقف(stop- start)

اين روش نسبتا ساده­ اي است و بسيار شبيه به روش جماع منقطع است که بسياري از زوجين از آن به عنوان یک روش جلوگيري از بارداري استفاده مي­ کنند. همانند جماع منقطع، مهمترين اصل کلي اين روش، شروع جماع و فعاليت جنسي و سپس توقف آن قبل از انزال است. بنابراين زوجبين قادرند اين روش را در يک جلسه به­ راحتي آموزش ببينند. براي عملي کردن اين روش مشارکت هر دو زوج به­ خصوص زن ضروريست چرا که انجام بخشي از تکاليف يا راه­کارهاي درماني بر عهده اوست. بنابراين لازم است در مورد اين روش به همسر يا شريک جنسي فرد دچار انزال زودرس نيز آموزش و آگاهي لازم داده شود.

مرحله اول:

در اولين مرحله آلت تناسلي مرد توسط خود او يا شريک جنسي­اش( زن) تحريک مي ­شود(مرحله تحريک، شروع یا start). تحريک در اين مرحله به وسيله « دست خشک » انجام مي­ شود و ­بايد تا زماني که مرد احساس کند که به اوج لذت جنسي يا ارگاسم نزديک است ادامه يابد.

درست در لحظه احساس نزديک شدن انزال، با علامت دادن مرد، تحريک متوقف مي شود (مرحله توقف يا stop) بعد از اينکه احساس انزال دور شد تحريك مجددا شروع مي­شود و اين تمرين تا 15 دقيقه مي تواند ادامه پيدا کند. در اين مرحله تحريک توسط همسر يا شريک جنسي ممکن است سخت باشد اما مرد مي تواند با يک اشاره قراردادي در آستانه غيرقابل­ كنترل بودن انزال، به همسرش علامت دهد تا تحريك را متوقف كند و با گذشت يك تا دو دقيقه مجددا تحريک را شروع كند بعد از15 دقيقه پرهيز از انزال، زوجين در صورت تمايل مي­ توانند تحريک را تا رخداد انزال ادامه دهند و از انزال لذت ببرند.

اگرچه اين تمرين بهتر است 15 دقيقه به طول بينجامد، يعني تحريک و به تاخير انداختن انزال تا 15 دقيقه طول بکشد اما در صورتي که انزال قبل از 15 دقيقه اتفاق افتاد، تمرين مي بايد از نو شروع شود (بسياري از مردان با فاصله كوتاهي بعد از انزال مي توانند نعوظ ديگري داشته باشند) اگر توانايي نعوظ دوم وجود ندارد تمرين به روز ديگري موکول مي شود. اين تمرين مي­تواند براي مدتي(مثلا چند هفته) تکرار شود تا زماني که زمان تحريک و رسيدن به اوج لذت جنسي مرد بيشتر شود.

توجه: در مراحل اوليه نبايد هيچ نزديكي جنسي صورت گيرد و همچنين نبايد نقاط حساس و جنسي زوجين لمس و تحريک شود. اين نقاط شامل: سينه ها، نوك پستان، عضو جنسي مردانه، بيضه ها، واژن يا كليتوريس، مي شود. اما لمس و ماساژ ديگر نقاط غيرحساس اشکالي ندارد بلکه توصيه مي شود.

مرحله دوم:

در آغاز اين تمرين، تحريک به ­وسيله دست خشن صورت مي­ گيرد. در مرحله بعد براي افزايش حساسيت و ايجاد احساس­ هايي شبيه به نزديکي مهبلي، از يک ماده چرب کننده استفاده مي ­شود. به­ عبارت ديگر پس از اينكه با روش مرحله يک فرد توانست 15 دقيقه بدون انزال تمرين را انجام دهد، اين بار تمرين را مي­بايد با “دست تر” (كرم يا ژل) تكرار كند. در اين مرحله هم طول مدت تمرين بهتر است 15 دقيقه باشد. اين تمرين نيز مي­تواند براي چند هفته و تا زماني که زمان تحريک و رسيدن به مرحله انزال مرد بيشتر شود و احساس كنترل بر انزال وي افزايش يابد تکرار شود.

مرحله سوم:

در مرحله بعد، ابتدا دخول مهبلي (که البته عضو جنسي مردانه مي تواند نعوظ كاملي هم نداشته باشد) به صورت «زن بالا» و بدون حرکات رفت و برگشت تمرين مي­شود. و در پي آن زوجين مي­توانند، در همان حالت زن بالا، دخول با انجام حرکات همراه باشد.

به عبارت ديگر در شروع اين مرحله و در ابتداي حالت دخول، براي 5 دقيقه هيچكدام از زوجين نبايد حركتي بکنند. سپس زن مي­تواند شروع به حركات نرم کند كه هدف اين حرکات نرم بيشتر حفظ نعوظ مرد است. اين مرحله 10 دقيقه تداوم مي­ يابد و در آن مرد هيچ حركتي نمي­ كند. اگر احساس نياز به انزال دست داد فرد بايد به زن علامت دهد تا حركتش را براي چند دقيقه متوقف كند. در اين مقطع مرد بايد خودش را ريلكس كند. اين مرحله نيز 15 دقيقه بايد به طول انجامد. در جلسات بعد اين تمرين مي تواند با عضو جنسي مردانه داراي نعوظ كامل انجام شود.

مرحله چهارم:

در اين مرحله، مرد عضو جنسي خود را درون واژن زن در وضعيت «زن بالا» حركت مي­دهد. اين تمرين بايد در چند وضعيت تكرار شود، ابتدا بهتر است اين تمرين در همان وضعيت «زن بالا» و سپس در وضعيت«پهلو به پهلو» و نهايتا در وضعيت «مرد بالا» صورت بگيرد.
توجه: اگر در هر مرحله شكست اتفان افتاد لازم است زوجين يك مرحله به عقب برگشته و تمرينات را ازمرحله قبلي شروع كنند.

شايع ترين اختلالات کنشی جنسی و برخی رهنمودهاي درمانی نوشته علی عابدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *