بهترین روش پیشگیری از بارداری برای شما چیست؟

جلوگیری از بارداری نیازمند آن است که شما در مورد مزایا و معایب تمامی روش­ های جلوگیری آگاهی کامل داشته باشد و مناسب ­ترین و راحت­ ترین روش را استفاده کنید. توانایی در استفاده صحیح و همیشگی از روش انتخابی بسیار مهم است. با وجود راه­ ها وشیوه­ های متنوع و فراوان برای جلوگیری از بارداری، انتخاب روش مناسب کمی دشوار به­ نظر می ­رسد. در مقاله زیر پرسش­ هایی که شما باید برای انتخاب بهترین روش از خود بپرسید، مطرح شده است.

تا چه حد آسانی و راحتی روش مورد استفاده برای شما مهم است؟

بعضی روش ­­های جلوگیری از بارداری از دیگر روش ­ها راحت­ تر استفاده می ­شوند. به هرحال روش ­های مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد که عبارتند از:

 • روش­ مسدودسازی حرکت اسپرم(کاندوم)
 • قرص ضدبارداری که روزانه مصرف می­ شود.
 • چسب ضدبارداری که هفتگی تعویض می­ شود.
 • حلقه ضد بارداری که ماهانه تعویض می ­شود.
 • تزریق هورمونی که سه ماه یک بار انجام می ­شود.
 • ایمپلنت ضدبارداری که 3 سال یک بار تعویض می ­شود.
 • آی­یو­دی(IUD) که بین هر 5 تا 10 سال یک بار تعویض می ­شود.
 • عقیم سازی.

برای مثال استفاده از چسب ضدبارداری( که هر هفته یک بار تعویض می­شود) در مقایسه با اعمال دیافراگم(پیش از رابطه جنسی قرار داده می­ شود) روش آسان­ تری است.

با روش مورد انتخاب خود تا چه حد راحت هستید؟

در انتخاب روش جلوگیری از بارداری سطح راحتی خود را مد نظر داشته باشد. اگر با روش انتخابی راحت نیستید و یا به ­طور دائمی نمی­ توانید از آن استفاده کنید آنگاه روش شما چندان در بلند مدت قابل اطمینان نخواهد بود.

دریابید که آیا روش انتخابی برای شما یا شریک جنسی­ تان آزردگی و ناراحتی ایجاد می­ کند یا خیر. روش­ های جلوگیری از بارداری شامل روش­ های دارویی، تزریق، قراردهی جسم داخل بدن و جراحی می­ شوند. باید بفهمید می­ خواهید روش انتخابی شما در کدام دسته باشد.

برای بانوان در برخی روش­ ها مانند دیافراگم و حلقه ضد بارداری قرار است یک جسم خارجی درون واژن قرار داده ­شود. برای مردان قرار است یک جسم خارجی(کاندوم) روی آلت تناسلی قرار گیرد. روش­ هایی نیز موجود هستند که قرار است ماده ­ای به داخل بدن تزریق شود. روشی وجود دارد که در آن باید چیزی به بدن چسبانده شود که قابل مشاهده است. روش­ها به دو دسته جلوگیری مردانه و جلوگیری زنانه تقسیم می­ شوند. با دانستن روش­ های فوق باید بدانید که کدام روش کمتر شما را آزرده خواهد کرد. اگر شما از تزریق کردن واهمه دارید پس روش تزریق هورمونی برای شما راحت نخواهد بود. پس در نهایت باید با خود صادق باشید و احساسات خود را در مورد روش ­های فوق بیان کنید.

آیا روش انتخابی ضدبارداری، از انتقال بیماری­های مقاربتی جلوگیری خواهد کرد؟

استفاده از کاندوم تنها روش ضدبارداری است که هم­زمان خطر انتقال بیماری ­های مقاربتی را تا حد بسیار زیادی کاهش می ­دهد. به یاد داشته باشید مگر تنها در مواردی که به­ صورت قطعی از سلامت شریک جنسی خود مطمئن هستید، بدون استفاده از کاندوم رابطه جنسی برقرار نکنید.

پس برای محافظت از سلامت خود از کاندوم به­ همراه یکی از روش­ های دیگر ضدبارداری استفاده کنید.

همیشه به یاد داشته باشید که از کاندوم مردانه و زنانه به صورت هم­زمان استفاده نکنید و بدانید استفاده همزمان از دو کاندوم تأثیری در کاهش بیشتر خطر بارداری ایجاد نمی ­کند.

آیا می­خواهید درآینده فرزندی داشته باشید(فرزند خونی)؟

پاسخ پرسش فوق در انتخاب روش ضدبارداری موقتی یا دائمی به شما کمک خواهد کرد. اگر در مورد سؤال فوق دچار تردید هستید و نمی ­دانید درآینده چه تصمیمی خواهید گرفت پس از روش­ های موقتی استفاده نمائید. هنگامی که یکی از روش­های ضدبارداری را انتخاب می­ کنید، به این فکر کنید که با توقف روش انتخابی تا چه حد سریع می­ توانید باردار شوید.

اگر جوان هستید، اگر فرزندی دارید یا ندارید، اگر شریک جنسی شما از شما درخواست می­ کند، اگر فکر می­ کند باعث حل مشکلات مالی خواهد شد و اگر فکر می کنید مشکلات رابطه شما حل خواهد شد باید بگویم که ممکن است درآینده از انتخاب روش جلوگیری از بارداری دائمی پشیمان شوید.

روش انتخابی شما تا چه حد قرار است مؤثر و کارآمد باشد؟

اگرچه تعدادی از روش­های ضدبارداری از دیگر روش­ها قابل اطمینان ­ترند، با این حال هیچ کدام ازین روش ­های 100% بدون خطا نیستند. عموما روش ­های هورمونی و عقیم سازی، قابل اطمینان ترین روش ­ها هستند.

دقت کنید که تا روش انتخابی شما تا چه حد قابل اطمینان است.

یک بارداری ناخواسته تا چه حد روی زندگی شما تأثیر خواهد گذاشت؟

پاسخ شما به این پرسشس تا حد زیادی شما را به ­سمت انتخاب روش مناسب ضد بارداری راهنمایی خواهد کرد.

توصیه می ­شود روش­ های با ریسک بسیار کمتر و بسیار مؤثرتر ضد بارداری را انتخاب کنید اگر:

 • فکر می­ کنید یک بارداری ناخواسته برای شما بسیار معضل جدی و یک واقعه بسیار مخرب است.
 • فکر می­ کنید یک بارداری ناخواسته تمام برنامه ­ریزی ­های شما برای آینده را تحت تأثیر خواهد گذاشت.

اگر یک رابطه پایدار، یک منبع مطمئن درآمد، یا درآینده قصد بچه دار شدن دارید، از روش ­های ضد بارداری با ریسک بیشتر استفاده کنید اما در نظر داشته باشید ممکن است بارداری برای شما بسیار زود اتفاق بیفتد.

آیا بیماری خاصی که موجب محدود کردن انتخاب ­های شما برای روش ضد­بارداری باشد دارید؟

اگر دچار مشکلات سلامت هستید، تعدادی از روش­ های جلوگیری از­ بارداری برای شما ممکن است خطرناک باشد.

برای امنیت خاطر بیشتر پیش از استفاده از یک روش خاص جلوگیری از بارداری حتما با دکتر خود مشورت نمایید.

یکی از فاکتورهای  سلامتی که بر انتخاب روش ضدبارداری تأثیرگذار است بیماری عفونی مقاربتی است. اگر شما خود دچار بیماری مقاربتی هستید و یا در معرض این بیماری­ ها، حتما باید امن ترین روش ضدبارداری را انتخاب کنید.

اعتقادات مذهبی و ارزش ­های اخلاقی شما چیستند؟

اگر اعتقادات اخلاقی و مذهبی شما با همه یا یکی از روش ­های جلوگیری از بارداری متناقض است و این امر را ناپسند می ­داند، می­ توانید از روش­ های طبیعی در جلوگیری از بارداری استفاده کنید که بسیار روش­های موفقی هستند.

برطبق گزاراشات زوجین، در روش­های جلوگیری از بارداری به صورت طبیعی اگر مناسب ­ترین روش را پیدا کرده و به آن عادت کنید، این روش­ های جلوگیری از بارداری بسیار ارزشمند خواهد بود. این روش­ ها اغلب مورد بی ­توجهی قرار می­ گیرند و بنابراین توصیه می­ کنیم که بدون تحقیق در مورد این روش ­­ها، آن­ها را غیرممکن ندانید.

هزینه هر کدام از روش ­های ضدبارداری چقدر خواهد بود؟

هرکدام از روش­های ضدبارداری هزینه­ های مختص به خود را خواهد داشت. پس در هنگام انتخاب هزینه ­های زیر را در نظر داشته باشید:

 • معاینه­ های دوره­ای برای روش­ هایی که توسط پزشک تجویز شده ­اند
 • هزینه کاشت و برداشت وسیله­ های ضدبارداری که در بدن قرار می­ گیرند
 • هزینه درمان در صورت بروز عوارض جانبی
 • هزینه روش­ های ضدبارداریِ اورژانسی در صورت شکست روش­ های دیگر بارداری که این روش­های اورژانسی بسیار کم باید استفاده شوند  برای استفاده همیشگی در جلوگیری از بارداری مناسب نیستند.

آیا می­خواهید روش انتخابی شما برای جلوگیری از بارداری مزیت­ های دیگری نیز داشته باشد؟

خطر بارداری و زایمان به مراتب بیشتر از خطرات استفاده از روش ­های جلوگیری از بارداری می­ باشد. برخی روش ­های ضدبارداری علاوه بر جلوگیری از بارداری برای سلامتی نیز مفید هستند. برای مثال:

 • قرص­های ضدبارداری از خطر سرطان تخمدان و رحم می­ کاهند و جوش­ های صورت و نشانه­ های قاعدگی را کاهش می ­دهند اما ممکن است خطر ابتلا به سرطان کبد، سینه و … را افزایش ­دهند.
 • کاندوم­ های لاتکسی از انتقال بیماری­ های مقاربتی جلوگیری می­ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *