10 دستورالعمل خانگی برای پوست چرب

پوست چرب نتیجه تولید بیش از اندازه سبوم(چربی زیر پوستی) در غدد تولید چربی زیر پوست می­باشد. سبوم ماده­ای چرب می­باشد که به ­خودی­خود مضر نیست و مقدار مشخص از آن برای رطوبت بخشیدن به پوست، براق نگاه­داشتن مو و سلامت پوست و مو بسیار مهم می­باشد.

چربی زیاد باعث بسته شدن روزنه­های پوست و ایجاد آکنه خواهد شد. ژن، هورمون­ها و حتی استرس از عوامل افزایش تولید چربی پوستی هستند.

10 دستورالعمل خانگی برای پوست چرب در زیر بررسی خواهد شد.

1. صورت خود را بشویید:

اگر پوست چرب دارید حتما روزانه دوبار صورت خود را شستشو دهید. از صابون­های خشن و زبر و شوینده غیر مناسب برای پوست نکنید. از شوینده­های ملایم مانند صابون­های گلیسیرین استفاده کنید.

2. عسل:

عسل یکی از طبیعی­ترین مواد در جهت مصرف پوستی ­می­باشد. علاوه بر خاصیت ضد­باکتری و ضد عفونی­کننده عسل، این ماده برای پوست­های چرب و مستعد آکنه بسیار مناسب و مفید می­باشد.

عسل یک مرطوب­کننده طبیعی بدون ایجاد اثر چربی روی پوست می­باشد.

نحوه استفاده از عسل برای درمان آکنه و کاهش چربی پوست به این صورت می­باشد که یک لایه نازک از عسل را روی پوست خود قرار دهید. حدود 10 دقیقه صبر کنید تا عسل خشک شود و سپس صورت خود را بشویید.

3. استفاد از گل رس آرایشی:

گل رس آرایشی یا بهداشتی به جذب چربی اضافه پوست کمک شایانی کرده و مشکلات پوستی را بهبود می­بخشد. خاک رس سبز فرانسوی یک درمان فوق­العاده برای پوست چرب یا آکنه می­باشد و به صورت زیر تهیه می­شود:

1. آب تصفیه شده یا گلاب را با یک قاشق چای­خوری خاک رس مخلوط کرده تا جایی که یک حالت خمیری شکل بدست آید.

2. ترکیب را به صورت خود مالیده و تا زمانی که خشک شود صبر کنید.

3. صورت خود را با آب گرم شسته و خشک کنید.

4. جو دوسر:

جو دو سر به درمان التهابات پوستی و از بین بردن چربی اضافی پوست کمک می­کند. همچنین از این ماده در جهت پاکسازی پوست نیز می­توان استفاده کرد. برای تهیه ماسک جو دوسر بهتر است جو را آسیاب کنیم. می­توان جودر سر آسیاب شده را با ماست، عسل و میوه­­هایی چون موز،سیب و…(میوه کوبیده شده) مخلوط کرد.

برای تهیه ماسک به روش زیر عمل کنید:

 • نصف فنجان جو دوسر آسیاب شده را با داغ مخلوط کنید تا یک ماده خمیری شکل ایجاد شود.
 • یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید.
 • ترکیب ایجاد شده را روی صورت خود قرار داده و حدود 3 دقیقه ماساژ دهید. سپس با آب گرم صورت خود را شسته و خشک کنید.
 • بار دیگر ترکیب را روی صورت خود قرار داده و بین 10 الی 15 دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را شسته و خشک کنید.

5. سفیده تخم مرغ:

استفاده از سفیده تخم مرغ و لیمو یک روش قدیمی برای تنظیم چربی پوست می­باشد. هر دو این مواد حاوی ساختار­هایی مناسب برای کاهش ابعاد روزنه­های پوستی و جلوگیری از بروز آکنه در خود دارند. ترکیبات اسیدی لیمو ممکن است در جذب چربی اضافی مفید باشند. بر طبق تحقیقی که در سال 2008 انجام شد، لیمو خاصیت ضد عفونی کننده نیز دارد. اما این روش برای کسانی که به تخم­مرغ آلرژی دارند مناسب نیست.

برای ساخت و استفاده ازماسک صورت لیمو و سفیده تخم مرغ به روش زیر عمل کنید:

 • یک سفیده تخم مرغ را به­همراه یک قاشق چای­خوری آب لیمو تازه مخلوط کنید.
 • ماسک را روی صورت خود قرار­ داده و تا زمانی که خشک شود شکیبا باشید.
 • ماسک را با آب گرم از روی صورت خود بشوییدو سپس به آرامی خشک کنید.

6. ورقه­ پاک­کننده پوستی(Blotting spot):

ورقه­های نازک پاک کننده پوستی با پاک کردن چربی اضافه پوست به براق شدن پوست شما کمک کرده و از تولید چربی اضافه جلوگیری می­کند.

7. بادام:

مغز بادام آسیاب شده نه تنها در پاکسازی پوست مؤثر می­باشد، بلکه برای جذب چربی اضافه پوست نیز مفید ­می­باشد.

برای استفاده از اسکراب بادام به روش زیر عمل کنید:

 • به اندازه 3 قاشق چای­خوری بادام خام آسیاب شده تهیه کنید.
 • ü     2 قاشق غذاخوری عسل به ترکیب خود اضافه کنید.
 • ماسک را به آرامی و با حرکات دایرای روی پوست ماساژ دهید.
 • صورت خود را به آرامی شسته و خشک کنید.

البته از مغز بادام به تنهایی و بدون اضافه کردن عسل نیز می­توانید استفاده کنید.

8. آلو­ورا:

آلو­ورا به عنوان یک گیاه بهبود­دهنده سوختگی و دیگر مشکلات پوستی شناخته می­شود. بر طبق تحقیقات، شواهد محکمی وجود داردکه بیان می­کند گیاه آلوئه­ورا در درمان پوسته پوسته شدن ناشی از چربی پوست مؤثر است. بسیاری از افراد از آلوئه­ورا برای درمان چربی پوست بهره می­برند.

شما می­توانید پیش از خواب یک لایه نازک از آلوئه­ورا را روی صورت خود قرار داده و تا صبح آن را رها کنید. اگر قبلاً از گیاه آلوئه­ورا استفاده نکرده­اید، مقدار کمی از آن را روی پوست زیر بازو تست کنید. اگر حداقل بین 24 تا 48 ساعت هیچگونه نشانه­ای مبنی بر حساسیت مشاهده نشود این گیاه برای مصرف­ کننده بی­ ضرر خواهد بود.

9. گوجه ­فرنگی:

گوجه ­فرنگی حاوی سالیسیلیک اسید می­باشد که برای درمان خانگی آکنه مفید می­باشد. اسید موجود در گوجه­فرنگی می­تواند به جذب چربی اضافی پوست و جلوگیری از بسته­شدن منافذ پوستی کمک کند. برای تهیه ماسک گوجه­فرنگی به روش زیر عمل کنید:

 • یک عدد گوجه له­ شده را با یک قاشق­چای­خوری شکر مخلوط کنید.
 • ترکیب را با حرکت دایره­وار روی پوست خود مالش دهید.
 • به مدت 5 دقیقه شکیبا باشید.
 • صورت خود را با آب گرم شسته و به آرامی خشک کنید.

10. روغن جوجوبا:

اگرچه مالیدن روغن به پوست چرب ممکن است منطقی بنظر نرسد، اما استفاده از روغن جوجوبا یک روش سنتی برای درمان پوست چرب،آکنه و مشکلات پوستی دیگر می­باشد. در واقع روغن جوجوبا با فریب دادن غدد زیرپوستی باعث کاهش تولید چربی می­شود(تحقیقات محکمی برای اثبات این موضوع صورت نگرفته است).

با این حال تحقیقی در سال 2012 انجام شد و با توجه به آن استفاده از یک ماسک خاک­رس به همراه روغن جوجوبا دو تا سه بار در هفته باعث بهبود مشکلات پوستی از جمله کاهش آکنه پوستی می­شود.

توجه کنید که از مقدار کم روغن استفاده شود. ابتدا دو تا سه روز در هفته ازین روغن استفاده کنید و واکنش پوست خود را بررسی کنید. اگر به بهبود پوست شما کمک کرد به استفاده ازین روغن ادامه دهید.

جلوگیری از چربی پوست

اگر پوست چرب ناشی از ژنتیک یا هورمون­ها باشد، جلوگیری کردن از آن بسیار مشکل می­ باشد. دوری از غذاهای­ ناسالم مانند غذاهای سرخ­شده، غذاهای با شکر زیاد و … و انجام مراقب ت­های پوستی مستمر و مداوم می­تواند مفید واقع شود. شاید استفاده از آرایش­های سنگین به منظور پنهان کردن پوست چرب وسوسه­کننده باشد. اما این کار می­تواند مشکل پوستی شما را به مراتب وخیم­تر کند. هنگامی که پوست شما رو به چرب شدن می­رود، استفاده از آرایش(مخصوصا کرم پودر) را کم کنید. از محصولات آرایشی و بهداشتی بر­ پایه آب استفاده کنید. از محصولات با لیبل غیرکمدوژنیک(non-comedogenic) که از بسته شدن منافذ پوستی جلوگیری می­کنند، استفاده کنید.

توجه کنید که دستورالعمل­های خانگی ممکن است در اکثر موارد پشتوانه علمی محکمی نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *