اسپری تأخیری چیست و چگونه عمل می کند؟

زودانزالی یک عارضه بسیار رایج در بین مردان، ناامیدکننده و تنش ­برانگیز است. تقریباً از هر سه مرد یک مرد در بره ه­ای از زندگی خود این عارضه را تجربه خواهد کرد. زودانزالی عدم کنترل روی انزال می ­باشد. باید دانست با رخ دادن عارضه زود انزالی بطور مکرر، صدمات بدی بر زندگی جنسی شخص وارد می ­شود.

برای درمان زود انزالی روش­ های مختلفی معرفی می­ شود که استفاده از اسپری ­های تاخیری(حاوی لیدوکائین) در موارد زیادی موفقیت آمیز بوده است. ماده تاخیری لیوکائین باعث کاهش حساسیت سر آلت مردانه و در نتیجه کاهش حساسیت عصب ­های آلت تناسلی و در نهایت تأخیر در انزال می ­شود.

در این مبحث به نحوه کمک اسپری­های تأخیری به افزایش زمان نزدیکی و چگونگی استفاده از آن­ها در جهت درمان زود انزالی و تجربه نزدیکی جنسی لذت­بخش­تر خواهیم پرداخت و در آخر به بررسی پرسش­های بسیار متداول در مورد این اسپری­ها خواهیم پرداخت.

چگونه اسپری تأخیری لیدوکائین باعث درمان زودانزالی خواهد شد؟

لیدوکائین ماده­ ای است که برای اعمال بی­ حسی موضعی در قسمت مشخصی از بافت استفاده می ­شود. این ماده که یکی از محبوب­ ترین بی ­حس کننده­ ها می­ باشد، به ­صورت ­های مختلف از جمله اسپری کردن، کرم بی حسی و تزریق مستقیم به بافت مورد نظر استفاده می­ شود.

اگر تا­به ­حال تحت معالجه دندان­پزشکی قرارگرفته باشید، استفاده از یک ماده بی ­حسی را تجربه کرده ­اید. این همان ماده­ ایست که برای درمان زودانزالی به آلت تناسلی مرد اعمال می ­شود.

طبق مطالعات انجام شده ماده لیدوکائین در در درمان زود انزالی بسیار کارآمد خواهد بود. در یک مطالعه که در سال 2003 انجام شدمردانی با عارضه زودانزالی تحت آزمایش قرار گرفتند. نتیجه مطالعه افزایش میانگین زمان دخول تا انزال از میانگین 84 ثانیه تا میانگین زمان 11 دقیقه و 21 ثانیه بود. در واقع مردانی که میانگین زمان دخول آن­ها 84 ثانیه بود با استفاده از لیدوکائین انزال آن­ها تا میانگین 11 دقیقه و 21 ثانیه افزایش پیدا کرد.

مردانی که در این آزمایش از اسپری ­های لیدوکائین استفاده کرده بودند هیچگونه اثرات جانبی منفی را روی کیفیت رابطه جنسی خود گزارش نکردند. در حالی­که این مواد باعث کاهش حساسیت آلت تناسلی می­ شوند اما باعث بی حسی کامل آلت و کاهش لذت جنسی نخواهند شد.

چگونه از اسپری لیدوکائین استفاده کنیم؟

استفاده از این اسپری­ ها جهت درمان زودانزالی بسیار ساده است. اسپری تأخیری حاوی لیدوکائین را به قسمت زیرین سر و بدنه آلت تناسلی بزنید. سپس با حرکات دایره ­وار قسمت اسپری شده را مالش دهید تا ماده تأخیری کاملاً جذب پوست شود.

توجه داشته باشید باید مقدار دوز مشخص استفاده از این اسپری­ها باید مشخص شوند. در اولین جلسه استفاده از دوز پایین شروع کنید(برای مثال یک­بار اسپری زدن). اگر تغییری در افزایش زمان نزدیکی احساس نکردید دوز اسپری را بیشتر کنید اما توجه کنید که بیش از اندازه استفاده نشود.

مقدار لازم این مواد جهت رسیدن به سطح مطلوب در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

حتما پیش از نزدیکی مواد تأخیری از روی آلت تناسلی کاملا پاک شود.

زمان مورد نیاز برای شروع عملکرد اسپری­های تأخیری بین 5 تا 15 دقیقه است.

پرسش­های رایج در مورد اسپری ­های تأخیری:

آیا اسپری­های لیدوکائین بی­ خطر هستند؟

ماده بی ­حسی لیدوکائین یکی از پرمصرف­ترین و رایج ­ترین بی ­حسی­های موجود در بازار است. در کل این اسپری­ ها بی­ خطر هستند و توسط افراد بسیار زیادی بدون گزارش ایجاد عوارض جانبی استفاده می­ شود. اما با این حال درصد بسیاری کمی از افراد به این ماده حساسیت نشان می­ دهند که بهتر است ازین ماده استفاده نکنند.

آیا اسپری­های تأخیری لیدوکائین دارای اثرات جانبی هستند؟

استفاده نرمال و طبیعی ازین محصول عوارض بسیار کمی دارد و می ­توان گفت که در اکثر موارد هیچ عوارضی ندارد. با این حال در صورت استفاده بیش از حد ازین ماده می­تواند اثرات جانبی نیز داشته باشند.

عوارض استفاده بیش از حد از اسپری تأخیری لیدوکائین:

  • بی­ حسی کامل آلت تناسلی و در نتیجه آن عدم توانایی در نعوظ کامل در حین نزدیکی
  • ایجاد حساسیت پوستی و احساس سوزش روی پوست
  • بی ­حسی شدید در اثر استفاده بیش از حد

برای جلوگیری از عوارض یاد شده در ابتدا از مقدار کم این مواد استفاده شود و سپس در صورت نیاز و در مراحل بعدی با استفاده از تجربه و نتایج استفاده اولیه به مرور مقدار ماده تأخیری افزایش ­یابد.

آیا استفاده از اسپری لیدوکائین مشکلی برای شریک جنسی­ای که باردار است ایجاد می­کند؟

تاکنون اثباتی برای بی­ ضرر بودن لیدوکائین برای افراد باردار ارائه نشده است بنابراین استفاده ازین محصول در هنگام بارداری شریک جنسی توصیه نمی ­شود.

آیا همزمان از اسپری لیدوکائین و داروهای درمان مشکلات نعوظ (مانند ویاگرا) می­ توان استفاده نمود؟

ماده بی­حسی لیدوکائین و ماده دارویی ویاگرا(سیلدنافیل) با یکدیگر تداخل دارویی نداشته و قابل استفاده در یک زمان هستند. در مورد استفاده هم­زمان این دو ماده تحقیقات متعددی صورت گرفته است که در نتیجه آن هیچ اثر منفی گزارش نشده است.

اثر اسپری لیدوکائین تا چه مدت به طول می انجامد؟

اثر لیدوکائین می­ تواند تا حداکثر سه ساعت تداوم یابد. در اکثر موارد شما می­توانید بی­ حسی حاصل از این ماده را تا 1 ساعت پس از اسپری کردن آن روی آلت تناسلی حس کنید.

اسپری تأخیری باید هنگام نعوظ اسپری شود یا خیر؟

اسپری می­تواند در هر دو حالت نعوظ و عدم نعوظ آلت تناسلی اسپری شود اما باید توجه داشت که سر و بدنه آلت تناسلی از ماده ­تأخیری پوشیده شده باشند زیرا این مناطق بیشترین حساسیت را هنگام رابطه جنسی خواهند داشت.

اسپری تأخیری لیدوکائین برای رابطه دهانی بی­خطر است؟

تا زمانی­ که شریک جنسی به ماده لیدوکائین آلرژی نداشته باشد این ماده برای رابطه دهانی بی­ خطر است. اما­ بهتر است 5 تا 15 دقیقه بعد از استفاده از اسپری ماده ­تأخیری روی پوست با یک حوله خیس تمیز و یا با آب شسته شود تا هرگونه ماده تأخیری اضافه از روی پوست برداشته شود.

آیا اسپری تأخیری لیدوکائین هم­زمان با روان­کننده قابل استفاده است؟

استفاده همزمان یک ماده روان­ کننده جنسی و اسپری تأخیری بدون ضرر است.

آیا اسپری تأخیری از بارداری و بیماری­های مقاربتی جلوگیری می­کند؟

اسپری­های تأخیری از بارداری و بیماری­های مقاربتی جلوگیری نمی­ کند و لازم است برای یک رابطه بی ­خطر از کاندوم یا دیگر روش­های جلوگیری از بارداری و بیماری استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *